No pagājušā gada  1. novembra Ogres novada domē, ar izpilddirektora Pētera Dimanta parakstu apstiprināja jaunu amatu  – Ogres novada pašvaldības sabiedrības pārvaldes speciālists. Nedaudz saprotamāk tas skan –starpnieks starp pašvaldību un nevalstiskajām organizācijām (NVO). Darbs tika uzticēts Anitai Ausjukai.

“Nevalstiska organizācija (NVO) ir legāli nodibināta fizisko vai juridisko personu organizācija, kas darbojas neatkarīgi no valsts valdības…”(wikipedia.org)

Pienākumos, pēc līguma, ietilpst veikt izpēti un veikt analīzi par sadarbības veidiem (pašvaldība un NVO), tad trīs punkti ar ievadu izstrādāt un iesniegt priekšlikumus par sadarbības veidiem , par lēmumu pieņemšanas līdzdarbības veidiem, priekšlikumi par atbalstu utml., beigās izstrādāt un iesniegt sadarbības stratēģiju starp pašvaldību un NVO turpmākajiem 3 – 5 gadiem. Par līguma izpildes koordinatori tikai noteikta Domes priekšsēdētāja vietniece Ilga Vecziediņa. Ar Anitu Ausjuku tika noslēgts uzņēmuma līgums līdz 2017. gada 30. jūnijam, ar iespēju to pagarināt, atalgojums 1065,00 eur  mēnesī (pirms nodokļu nomaksas). Pilnu līgumu var apskatīt ŠEIT…

Šā gada 13. februārī Ogres novada domē uz tikšanos bija saaicināti  to Ogres novada NVO vadītāji, kuru darbības atbalstam Ogres novada pašvaldības budžetā piešķirts finansējums. Tiem tad nu arī vajadzējā kļūt par jaunās apvienības pamatu un veicināt citu NVO piesaisti.

22. aprīlī Ogres Mūzikas skolā notika pirmais Ogres Novada NVO forums, kura organizatore bija Anita Ausjuka. Forumā piedalījās 87 dalībnieki no 27 biedrībām (Uzziņai : Ogres Novadā ir reģistrētas 310 nevalstiskās organizācijas). Tātad daļa līgumā noteiktā darba apjoma bija padarīta, un vismaz uz brīdi daži no nākamās apvienības pārstāvjiem bija sanākuši kopā.

“NVO ir nevalstiskas organizācijas, kas apvieno biedrus pēc brīvprātības principa (biedrības) vai arī kopīgu mantu un citus resursus (nodibinājumi) kopīgu mērķu sasniegšanai…Visbiežāk NVO rodas, lai apmierinātu kādu sabiedrības vajadzību, kuru nerisina ne valsts, ne pašvaldība, ne bizness…”(nvo.lv)

Nākamais solis bija sanāksme Ogres novada domē 10. maijā un NVO apvienības dibināšana, kura diemžēl izgāzās, jo sanākušie 15 -20 NVO pārstāvji tam nepiekrita. Gandrīz pusgadu ilgušā foruma organizēšana un statūtu izveide izrādījās velts pasākums.

Kuram no domes vadības ienāca prātā šī doma – apvienot nevalstiskās organizācijas zem domes “jumta”, un ar kādu īsti nolūku?

Der atcerēties to, ka 2013. gada pašvaldību vēlēšanās Anita Ausjuka  atradās Zaļās partijas sarakstā, 2009.,2005. un 2001. gadā “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, 1997. gadā demokrātiskās partijas “Saimnieks” rindās, šogad atrodama apvienības “Iedzīvotāji” rindās, kur valdes locekļa amatā atrodas tieši viņas līguma izpildes koordinatore un jaunā partijas biedrene Ilga Vecziediņa.Deputātes krēsla pēdējo divdesmit gadu laikā viņai tā arī nav laimējies iesēsties, tomēr  domes tuvumā kaut kādā amatā viņa ir “grozījusies” vienmēr, bijusi ilggadēja Ogres novada pašvaldības kultūras darba koordinatore, bet ar 2016. gadu šis amats domē tika likvidēts, taču arī šoreiz viņa ilgi malā nesēdēja un tika pie pasaku varoņa cienīga amata, pievienot domes “karaļvalstij” NVO.

Vai tamlīdzīgas lietas varētu liecināt par sev pietuvinātu cilvēku iekārtošanu darbā pašvaldībā izdomātos amatos, kuru lietderība ir stipri apšaubāma?